Uchwała Nr XXIX/227/05
Rady Miejskiej w Głuchołazach
z dnia 28 lutego 2005r.
w sprawie przyznania ulg w podatku od nieruchomoÅ›ci dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorcÃłw
Na podstawie art. 18 ust 2 pkt. 8 ustawy z dnia 1990r. o samorządzie gminnym /tj. Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591; zm. z 2002r. Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 984; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz. 1806; z 2003r. Nr 80, poz. 717, Nr 162 poz. 1568; z 2004r. Nr 102, poz. 1055; Nr 116, poz. 1203/, art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych /tj. Dz.U. z 2002r. Nr 9, poz. 84; zm. z 2002r. Nr 200, poz. 1683; z 2003r. Nr 96, poz. 874; Nr 110, poz. 1039; Nr 188, poz. 1840; Nr 200, poz. 1953; z 2004r. Nr 92, poz. 880; Nr 92, poz. 884; Nr 96, poz. 959; Nr 123, poz. 1291/ oraz art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej /Dz.U. Nr 123, poz.1291/.
- Rada Miejska w Głuchołazach uchwala, co następuje:
§ 1
1. Zwalnia siÄ™ na okres do trzech lat z podatku od nieruchomoÅ›ci powierzchniÄ™ użytkowÄ… budynkÃłw lub ich części, powierzchnie gruntÃłw oraz budowle i ich części zwiÄ…zane z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorcÃłw, ktÃłrzy utworzÄ… miejsca pracy na terenie Gminy GÅ‚uchoÅ‚azy, jeżeli:
1/ utworzÄ… od 1 od 10 nowych miejsc “ przedsiÄ™biorca uzyskuje prawo do obniżenia należnego podatku w wysokoÅ›ci 150 zÅ‚ miesiÄ™cznie za każde utworzone miejsce pracy.
2/ utworzą kolejne miejsca pracy powyżej 10 - przedsiębiorca uzyskuje prawo obniżenia należnego podatku od nieruchomości w wysokości 200 zł miesięcznie za kolejne nowo utworzone miejsce pracy.
2. Miesięczna kwota zwolnienia z podatku od nieruchomości nie może przekroczyć w pierwszym roku 70% a w następnych latach 50% należnego podatku obliczonego w skali jednego miesiąca.
3. W przypadku zwolnienia okreÅ›lonego w ust. 1 pkt. 2 ulga w podatku wynosi w przypadku pierwszych dziesiÄ™ciu nowych miejsc pracy - 150 zÅ‚ miesiÄ™cznie, a w przypadki każdego kolejnego miejsce pracy powyżej dziesiÄ™ciu “ ulga wynosi 200 zÅ‚ miesiÄ™cznie.
4. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci wynosi trzy lata i mierzony jest od miesiÄ…ca w ktÃłrym zostaÅ‚a udzielona pierwsza ulga. ZwiÄ™kszenia lub zmniejszenie liczby miejsc pracy w trakcie korzystania z ulgi w podatku, nie wydÅ‚uża okresu zwolnienia a jedynie ma wpÅ‚yw na wysokość ulgi, chyba że nastÄ…pi sytuacja w ktÃłrej przedsiÄ™biorca utraci prawo do ulgi.
5. O zwolnienie z podatku, o ktÃłrym mowa w ust. 1, mogÄ… siÄ™ ubiegać przedsiÄ™biorcy, ktÃłrzy utworzyli nowe miejsca pracy po dniu 1 stycznia 2005r.
§ 2
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1/ maÅ‚ym i Å›rednim przedsiÄ™biorcy “ należy przez to rozumieć przedsiÄ™biorstwo w rozumieniu RozporzÄ…dzenia Komisji (WE) Nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy paÅ„stwa dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw (Dz. Urz. WE L10 z 13.01.2001r.)
2/ stanowisku pracy “ należy przez to rozumieć stanowisko na ktÃłrym zatrudniony jest pracownik (mieszkaniec gminy GÅ‚uchoÅ‚azy) w peÅ‚nym wymiarze czasu pracy na umowie o pracÄ™.
3/ utworzeniu nowych miejsc pracy “ należy przez to rozumieć przyrost stanowisk pracy u przedsiÄ™biorcy. Jako wyjÅ›ciowy stan zatrudnienia (liczba stanowisk pracy), ktÃłry bÄ™dzie podstawÄ… do wykazania przyrostu nowych miejsc pracy, przyjmuje siÄ™ najwyższy stan zatrudnienia pracownikÃłw w peÅ‚nym wymiarze czasu pracy w okresie 12 miesiÄ™cy poprzedzajÄ…cych miesiÄ…c uzyskania prawa do zwolnienia, a w przypadku przedsiÄ™biorcÃłw prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… krÃłcej niż 12 miesiÄ™cy - za okres jej prowadzenia.
Przy obliczaniu przyrostu zatrudnienia nie bierze siÄ™ pod uwagÄ™ tych miejsc pracy (zatrudnionych pracownikÃłw), przy tworzeniu ktÃłrych lub ich utrzymaniu, przedsiÄ™biorca korzystaÅ‚ lub korzysta z jakiejkolwiek pomocy paÅ„stwa, jednostek samorzÄ…du terytorialnego, paÅ„stwowych funduszy celowych, w szczegÃłlnoÅ›ci PFRON, Powiatowego UrzÄ™du Pracy.
§ 3
PrzedsiÄ™biorca nabywa prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci, od miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w ktÃłrym zostaÅ‚y speÅ‚nione warunki do zwolnienia okreÅ›lone w § 1.
§ 4
- PrzedsiÄ™biorca, ktÃłry uzyskaÅ‚ prawo zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci zobowiÄ…zany jest do utrzymania minimalnego zatrudnienia bÄ™dÄ…cego podstawÄ… zwolnienia z podatku przez okres tego zwolnienia.
- W przypadku przedsiÄ™biorcÃłw korzystajÄ…cych ze zwolnieÅ„ z podatku na podstawie § 1 ust. 1 pkt. 2, ktÃłrzy zmniejszÄ… liczbÄ™ zatrudnionych poniżej liczby wymaganej do uzyskania zwolnienia, ale nie mniejszej niż okreÅ›lonÄ… w § 1 ust.1 pkt.1, od tego momentu zaczynajÄ… korzystać ze zwolnienia na zasadach okreÅ›lonych dla niższego progu zwolnienia.
- PrzedsiÄ™biorca traci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci jeżeli zmniejszy wymiar czasu pracy pracownikÃłw lub zmniejszy zatrudnienie poniżej minimalnej liczby okreÅ›lonej w § 1 ust. 1 pkt. 1.
- PrzedsiÄ™biorca traci prawo do zwolnienia z podatku od miesiÄ…ca nastÄ™pnego po miesiÄ…cu, w ktÃłrym nastÄ…piÅ‚o zdarzenie okreÅ›lone w ust. 3 i jest zobowiÄ…zany do pÅ‚acenia podatku na zasadach ogÃłlnych.
- Jeżeli przedsiÄ™biorca, ktÃłry w okresie korzystania ze zwolnienia z podatku zmniejszyÅ‚ zatrudnienie poniżej poziomu, o ktÃłrym mowa w § 1 ust. 1, a nastÄ™pnie zatrudni ponownie wymaganÄ… liczbÄ™ osÃłb, odzyskuje prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci od miesiÄ…ca nastÄ™pnego po miesiÄ…cu, w ktÃłrym osiÄ…gnÄ…Å‚ wymagany poziom zatrudnienia. Wspomniana przerwa w zwolnieniu nie wydÅ‚uża okresu zwolnienia z podatku o okres przerwy.
§ 5
1. PrzedsiÄ™biorca ubiegajÄ…cy siÄ™ o zwolnienie z podatku od nieruchomoÅ›ci zobowiÄ…zany jest dostarczyć wraz z deklaracjÄ… podatkowÄ… dokumenty potwierdzajÄ…ce speÅ‚nienie warunkÃłw uprawniajÄ…cych do zwolnienia, a w szczegÃłlnoÅ›ci:
a) deklaracje rozliczeniowe i zgÅ‚oszeniowe ZUS “ Å›wiadczÄ…ce o zatrudnieniu oraz utrzymaniu miejsc pracy na poziomie okreÅ›lonym w § 1,
b) potwierdzenie opÅ‚acania skÅ‚adek ZUS za pracownikÃłw,
c) informacje o uzyskanej pomocy publicznej z trzech lat poprzedzajÄ…cych rok uzyskania prawa do zwolnienia bez wzglÄ™du na źrÃłdÅ‚o i formÄ™ uzyskania pomocy przez przedsiÄ™biorcÄ™.
2. PrzedsiÄ™biorca, ktÃłry uzyskaÅ‚ prawo zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci zobowiÄ…zany jest do skÅ‚adania dwa razy w roku (do koÅ„ca lipca za I pÃłÅ‚rocze i koÅ„ca stycznia za caÅ‚y ubiegÅ‚y rok) deklaracji rozliczeniowych ZUS wraz z potwierdzeniem jej zÅ‚ożenia w ZUS-ie, listy zatrudnionych oraz dowodÃłw wpÅ‚aty skÅ‚adek do ZUS-u potwierdzajÄ…cych utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia uprawniajÄ…cego do zwolnienia z podatku.
3. PrzedsiÄ™biorca, ktÃłry uzyskaÅ‚ prawo zwolnienia z podatku, zobowiÄ…zany jest w terminie 7 dni od dnia zmiany warunkÃłw, ktÃłre byÅ‚y podstawÄ… uzyskania zwolnienia, do pisemnego powiadomienia Burmistrza GÅ‚uchoÅ‚az o tym fakcie.
4. W przypadku nie zÅ‚ożenia w terminie dokumentÃłw, o ktÃłrych mowa w ust. 2 lub braku powiadomienia, o ktÃłrym mowa w ust. 3 przedsiÄ™biorca traci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci i zaczyna pÅ‚acić podatek na zasadach ogÃłlnych.
5. PrzedsiÄ™biorca, ktÃłry wprowadziÅ‚ w bÅ‚Ä…d organ udzielajÄ…cy pomoc co do speÅ‚nienia warunkÃłw uprawniajÄ…cych do uzyskania zwolnienia, traci to prawo za okres nieuprawnionego korzystania ze zwolnienia i jest zobowiÄ…zany do zapÅ‚aty należnego podatku wraz z odsetkami od zalegÅ‚oÅ›ci podatkowych za ten okres.
6. Burmistrz GÅ‚uchoÅ‚az może żądać dodatkowych wyjaÅ›nieÅ„ oraz dokumentÃłw niezbÄ™dnych do oceny czy dany przedsiÄ™biorca speÅ‚nia niezbÄ™dne warunki uzyskania zwolnienia z podatku.
§ 6
Zwolnienia z podatku od nieruchomoÅ›ci na podstawie niniejszej uchwaÅ‚y stanowiÄ… pomoc publicznÄ… dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorcÃłw w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postÄ™powaniu w sprawach dotyczÄ…cych pomocy publicznej (Dz.U. Nr 123, poz. 1291).
§ 7
- W okresie obowiązywania niniejszej uchwały przedsiębiorca może tylko raz skorzystać z ulgi w podatku od nieruchomości przewidzianą przez tą uchwałę.
- Pomoc publiczna uzyskana przez przedsiębiorcę na podstawie niniejszej uchwały nie może przekroczyć 100.000 EURO.
§ 8
UchwaÅ‚y nie stosuje siÄ™ do pomocy udzielonej w sektorach uznanych za wrażliwe tj. w sektorze motoryzacyjnym, budownictwa okrÄ™towego, gÃłrnictwa wÄ™gla, hutnictwa żelaza i stali, wÅ‚Ãłkien syntetycznych, żeglugi morskiej oraz w transporcie.
§ 9
Traci moc uchwaÅ‚a Nr XXXVI/231/01 Rady Miejskiej w GÅ‚uchoÅ‚azach z dnia 29 marca 2001r. w sprawie przyznania ulg w podatku od nieruchomoÅ›ci i tworzenia preferencyjnych warunkÃłw podejmowania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej na terenie Gminy GÅ‚uchoÅ‚azy.
§ 10
- Przedsiębiorcy, korzystający już ze zwolnień z podatku od nieruchomości na podstawie uchwały wymienionej w § 9 zachowują uprawnienia do dalszych zwolnień wg zasad określonych w tej uchwale.
- Z ulgi w podatku od nieruchomoÅ›ci okreÅ›lonych w niniejszej uchwale nie może skorzystać przedsiÄ™biorca, ktÃłry skorzystaÅ‚ z ulg na podstawie uchwaÅ‚y o ktÃłrej mowa w § 9.
- W okresie korzystania z ulgi w podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały, przedsiębiorca nie może korzystać z innych form pomocy publicznej udzielanej przez Gminę Głuchołazy.
§ 11
1. PrzedsiÄ™biorca traci prawo do zwolnienia, o ktÃłrym mowa w § 1, jeżeli:
1/ zalega z zapłatą zobowiązań podatkowych oraz innych opłat wobec Gminy Głuchołazy,
2/ otwarta zostanie likwidacja lub ogłoszona upadłość,
3/ nastąpi wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego.
2. Przedsiębiorca nie nabywa prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku zalegania z zapłatą zobowiązań podatkowych wobec Gminy Głuchołazy.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Głuchołaz.
§ 13
UchwaÅ‚a podlega ogÅ‚oszeniu w Dzienniku UrzÄ™dowym WojewÃłdztwa Opolskiego i wchodzi w życie po upÅ‚ywie 14 dni od dnia jej ogÅ‚oszenia.
PrzewodniczÄ…cy
Rady Miejskiej
Mariusz Migała