Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
W przypadku gdy organizator zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji, do organizacji takiego zgromadzenia organizator może zastosować przepisy rozdziału 3 „Postępowanie uproszczone w sprawach zgromadzeń”.
Zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej.
Przepisy ustawy nie dotyczą zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej oraz odbywanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.
Zawiadomienie o zgromadzeniu nie podlega opłatom.
Organizatorzy zgromadzeń:
Organizatorem zgromadzenia może być każdy za wyjątkiem osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych
Obowiązki organizatora zgromadzenia w stosunku do Gminy:
W zależności od rodzaju zgromadzania, organizator winien zawiadomić w trybie opisanym w zakładce „W jaki sposób zawiadomić o zgromadzeniu” stosowny organ.
Organizator winien wyznaczyć Przewodniczącego zgromadzenia, który będzie kierował zgromadzeniem.
Gmina może wydać decyzję o zakazie zgromadzenia udostępniając ją niezwłocznie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Od decyzji Gminy służy organizatorowi odwołanie do Sądu Okręgowego Opolu