Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostÄ™pnej dla nieokreÅ›lonych imiennie osób w okreÅ›lonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
W przypadku gdy organizator zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie bÄ™dzie powodować utrudnieÅ„ w ruchu drogowym, a w szczególnoÅ›ci powodować zmiany w jego organizacji, do organizacji takiego zgromadzenia organizator może zastosować przepisy rozdziaÅ‚u 3 „PostÄ™powanie uproszczone w sprawach zgromadzeÅ„”.
Zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa siÄ™ w zwiÄ…zku z zaistniaÅ‚ym nagÅ‚ym i niemożliwym do wczeÅ›niejszego przewidzenia wydarzeniem zwiÄ…zanym ze sferÄ… publicznÄ…, którego odbycie w innym terminie byÅ‚oby niecelowe lub maÅ‚o istotne z punktu widzenia debaty publicznej.
Przepisy ustawy nie dotyczÄ… zgromadzeÅ„ organizowanych przez organy wÅ‚adzy publicznej oraz odbywanych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci koÅ›cioÅ‚ów i innych zwiÄ…zków wyznaniowych.
Zawiadomienie o zgromadzeniu nie podlega opłatom.
Organizatorzy zgromadzeń:
Organizatorem zgromadzenia może być każdy za wyjÄ…tkiem osób nieposiadajÄ…cych peÅ‚nej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych
ObowiÄ…zki organizatora zgromadzenia w stosunku do Gminy:
W zależnoÅ›ci od rodzaju zgromadzania, organizator winien zawiadomić w trybie opisanym w zakÅ‚adce „W jaki sposób zawiadomić o zgromadzeniu” stosowny organ.
Organizator winien wyznaczyć PrzewodniczÄ…cego zgromadzenia, który bÄ™dzie kierowaÅ‚ zgromadzeniem.
Gmina może wydać decyzję o zakazie zgromadzenia udostępniając ją niezwłocznie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Od decyzji Gminy służy organizatorowi odwołanie do Sądu Okręgowego Opolu